Loading...

Bağışçımız
Turan Demiraslan
Hakkında

 

 

 

1931 yılında Denizli’de doğan Sayın Turan Demiraslan, 1950’de İstanbul’a göç ederek ticaret hayatına başladı. Başarılı bir iş hayatının yanında, doğaya duyduğu sorumluluk ile 1976 yılında Erzincan’da temin ettiği sulak araziye 31.000 kara kavak (Populus nigra) ağaçlandırması yaptı, arıcılık ve hayvancılık alanlarında çeşitli çalışmalar yürüttü. Daha fazla projeye imza atmak üzere, TEMA Vakfı ile çalışmaya başlayan Sayın Demiraslan, TEMA Vakfı mütevelli heyeti üyesi olarak destek vermeye başladı ve Vakfın bağışçılarından biri oldu. Bağışları ile TEMA Vakfı bünyesinde birçok projenin hayata geçmesini sağladı.

 

Turan Demiraslan’ın Desteği ile Gerçekleştirilen Çalışmalarımız:

 

Toprak TEMA Web Sayfası Projesi

Toprak TEMA web sayfası yeryüzünün en yaygın ve en değerli varlıklarından biri olan toprak hakkında genel bilgileri ve Türkiye’de toprağın durumuna dair bilgileri daha ulaşılabilir kılmak amacı ile tasarlandı.

 

Doğa Kaşifi - İstanbul Biyolojik Çeşitliliği Mobil Uygulaması Projesi

Türkiye’de herkesin, etrafındaki biyolojik çeşitliliği tanıması, sahiplenmesi ve koruması amacı ile Doğa Kaşifi isimli akıllı telefon uygulaması geliştirildi. Doğa Kaşifi en yaygın ağaç ve çalı türlerine yönelik, tanımlama rehberi barındıran ve tanımlanan türleri kayıt altına alarak vatandaşlar tarafından oluşturulacak bir tür veri tabanına zemin hazırlayan bir araçtır.

Turan Demiraslan Burs Programı

TEMA Vakfı’nın çalışma alanlarında araştırma yapan lisansüstü öğrencilerine araştırmalarını yürütmeleri için burs desteği sunulmaktadır. Burs programı ile doğa koruma ve sivil toplum ile ilgili alanlarda bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.